Golden Paddle Awards

Each year, the Illinois River Watershed Partnership honors leaders in watershed stewardship and natural resource conservation in the Illinois River Watershed. Six Golden Paddle Awards are given annually to individuals or entities that exemplify excellent stewardship in the protection, preservation, and enhancement of the watershed.  2016 Golden Paddle Awardees will be recognized Oct. 6 at Crystal Bridges Musuem.  Join us, tickets available, for an evening of celebrating watershed stewardship in the Illinois River Watershed. 

Agriculture: Cliff Gibbs Ranch, Siloam Springs 

Business: Anheuser-Busch 

Conservation: Arkansas Natural Heritage Commission 

Construction: Nabholz Construction 

 Government: Grand River Dam Authority, Oklahoma

Technical/Research/Education: John Brown University 

Volunteers of the Year: Tom and Lisa Edmiston

 

2015 Golden Paddle Award Winners

AGRICULTURE: Don Mayer, Dynamic Dairy, Bentonville, AR 


BUSINESS: Mars-Wrigley: Alison Fox-Carney Jones, Sr. Logistics; Harvey Millar, Vice President; Matt Tice, Sr. Category Manager

 

CONSERVATION: Watershed Conservation Resource Center: Sandi Formica & Matt VanEps

 

CONSTRUCTION: HHT Design & Professional Landscape: Hank Thomas & Keith Hunter

 

EDUCATION: Helen Tyson Middle School E.A.S.T.: Brittany Berry, E.A.S.T Facilitator

 

GOVERNMENT: Arkansas Forestry Commission: Patti Erwin, Urban Forestry Coordinator

 

RON & JENNIFER MICHAELS VOLUNTEERS OF THE YEAR: Hal and Vicki Johnson, Arkansas Master Naturalists

 

2014 Golden Paddle Award Winners

2014 Golden Paddle Award in Agriculture: Cassie and Scott Davis, Prairie Grove, AR

2014 Golden Paddle Award in Business: Gentry Chamber of Commerce- Mayor Kevin Johnston and Bev Saunders

 

2014 Golden Paddle Award in Conservation: Arkansas Natural Resources Commission, Tony Ramick and Allen Brown

 

2014 Golden Paddle Award in Construction: Patrick Tenney, Vice President of Baldwin-Shell

 

2014 Golden Paddle Award in Education: Liz Smith, Russell D. Jones Elementary School, Rogers

 

2014 Golden Paddle Award in Government: Arkansas State House Representatives Dan Douglas, MaryLou Slinkard, Charlene Fite, Les Carnine

2014 Ron and Jennifer Michaels Volunteer of the Year: Kent Gaddy, Motorola; Roland Pinault, Walmart ISD

2013 Golden Paddle Award Winners

 2013 Golden Paddle Award in Agriculture - Jerry Hunton, Lincoln, AR farmer, former Washington County Judge and House of Representative, AR Legislature, and current ANRC Commissioner

jerry hunton

2013 Golden Paddle Award in Business - Archie Schaffer, EVP, Corporate Affairs Tyson Foods, retiredarchie schaffer business

2013 Golden Paddle Award in Conservation - NWA Master Naturalists, Steve Sampers, president

2013 Golden Paddle Award in Construction - Tom Hopper, Chairman, Crafton Tull

2013 Golden Paddle Award in Government - Benton County Environmental Affairs

2013 Golden Paddle Awards in Technical/Research/Eduction Fields - 

Dr. Andrew Sharlpley, University of Arkansas

   Dr. Joshua Payne, Oklahoma State University 

2013 Ron and Jennifer Michaels Volunteer of the Year Award to Dr. Ralph Weber, NWA Master Naturalist

 

2012 Golden Paddle Award Winners

 2012 Golden Paddle Award in Business - Waste Management, George Wheatley and August Ritter III

Waste Management 2012 Golden Paddle Award

2012 Golden Paddle Award in Agriculture - Brent Butler and Green Country Farms

2012 Golden Paddle Award in Agriculture

2012 Golden Paddle Award in Conservation - Cave Springs 4-H Club

2012 Golden Paddle Award in Construction - Alta Greenways Planning, Chuck Flink, CEO

 

2012 Golden Paddle Award in Government - City of Rogers, Arkansas

2012 Golden Paddle Award in Technical, Research, Education Fields - Justin Leflar, Holt Middle School

 

2011 Business Golden Paddle Award -Walmart Stormwater Compliance, Mark Goldsmith and Team

EcoModern Flats Team

2011 EcoModern Flats Team, led by Jeremy Hudson, earned the Construction Golden Paddle Award.

 Mark Simmons

2011 Mark Simmons, Chair of Simmons Foods, won the Golden Paddle Award in Agriculture.

 Prairie Grove Middle School EAST2011 Tracie Ashley and Principal Holmes from Prairie Grove Middle School EAST received the Golden Paddle for Technical, Research, and Education.

The Nature Conservancy

2011 Conservation Golden Paddle Award went to The Nature Conservancy: Cord Gallipeau, Mark Kottmeyer, Mike Slay, Ethan Inlander, Tim Snell, and Scott Simon.

Cherokee Nation Environmental

2011 Golden Paddle Award in Government went to Cherokee Nation Environmental Programs, received by Larry Adair.

City of Siloam Springs

2011 Golden Paddle Award in Government also went to the City of Siloam Springs, received by City Director Ken Krafft, Scott Hodge, and Tom Myers.